Bu Altcoinler Piyasadan Pozitif Ayrıştı: Arka Planda ne Var?

Yapay Zeka (AI) temelli altcoinler Pazartesi günü, piyasadan daha iyi performans gösterdi. Piyasa genelinde büyük kripto varlıkları arasında ön plana çıkmayı başardılar. Bu gelişmenin arka planında muhtemelen ABD’deki AIve teknoloji devlerinden gelen yeni gelişmelerin son duyuruları vardı. Bu altcoinler, gün içerisinde neredeyse çift haneli veya daha yüksek kazançlara tanık oldu.

Yapay zeka ekosistemindeki güncellemelergündeme damga vurdu

Teknoloji devi NVIDIA 3 Mayıs’ta Büyük Dil Modeli (LLM) DrEureka’yı duyurdu. LLM, diğer görevlerin yanı sıra metin üretebilen bir yapay zeka türü. DrEureka, robot becerilerini eğitmek için kod yazmayı otomatikleştiriyor. Bir demoda NVIDIA, DrEureka’yı bir robot köpeği simülasyonda herhangi bir ince ayar yapmaya gerek kalmadan bir topun üzerinde dengede durması ve yürümesi için eğitmek için kullandı.

Sam Altman liderliğindeki OpenAI, LLM’si ChatGPT için hafıza özelliğini 29 Nisan’da kullanıma sunmaya başladı. Bu özellik sayesinde yapay zeka, kendisine söylendiğinde konuşmalar arasında öğrendiklerini aktarma imkanına kavuştu. ChatGPT’nin ücretli kullanıcılarının erişebildiği hafıza özelliği şu anda Avrupa ve Kore’de kullanılabiliyor.

Amazon, teknik bilgisi olmayan kullanıcıların özel yapay zeka uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan Q Apps özelliğinin yanı sıra 30 Nisan’da şirketin işletmeler için yapay zeka destekli yardımını başlattı. Bu araç sayesinde kullanıcıların, Amazon’un verilerini kullanarak istemler girmesi ve yapay zeka geliştirmesi mümkün oldu.

Yapay zeka altcoinler piyasadan pozitif ayrıştı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasa genel olarak bol zikzaklı bir yol izliyor. Bununla birlikte, piyasadan ayrışan bazı tokenler dikkatleri çekiyor. Sektördeki ilk 10 YZ tokeninden altısı neredeyse çift haneli veya daha yüksek kazançlar elde etti. CoinGecko’nun verilerine göre Fetch.AI (FET), Render (RNDR), AIOZ Network (AIOZ), Ocean Protocol (OCEAN) ve Arkham (ARKM) gibi yapay zeka altcoinler, gün içinde %10’un üzerinde artış kaydetti. Son yedi güne baktığımızda, piyasa değerine göre sıralanan ilk on AI tokeninin neredeyse tamamı çift haneli kazançlar elde etti.

Piyasa değerine göre ilk 10 yapay zeka tokenı

Teknoloji devlerinin yapay zeka ile ilgili duyuruları ve açıklamaları, AI tokenlerin kazançlarını muhtemelen körükledi. Kategorinin piyasa değeri Pazartesi günü %10,7 değer kazanarak 27,9 milyar dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir