Bireysel silahlanma ve ruhsatsız silahlar: Türkiye’nin acı tablosu büyüyor

Ruhsatsız silahların ve bireysel silahlanmanın yol açtığı trajediler Türkiye’de artmaya devam ediyor. İstanbul Eyüpsultan’da bir okul müdürü olan İbrahim Oktugan‘ın ölümü, yaşananların ciddiyetini bir kez daha gündeme getirdi. Oktugan, bir öğrencisi tarafından ruhsatsız bir silahla vurularak öldürüldü. Benzer bir olay 2017 yılında İstanbul Pendik’te yaşanmış, lise öğrencisi Helin Palandöken pompalı tüfekle öldürülmüştü. Palandöken’in babası Nihat Palan Döken, kızının ölümünden bu yana bireysel silahlanmanın yasaklanması için aktif olarak mücadele ediyor.

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz‘ın aktardığına göre, Palandöken, “17 yaşında bir çocuk nasıl o silaha ulaşır? Bunun cevabını yetkililer verdiği anda her şey çözülür,” diyerek yetkililere sesleniyor. İzmir’de taksi şoförü Oğuz Erge‘nin ruhsatsız bir silahla öldürülmesi ve Balıkesir Erdek’te dokuz yaşındaki Selin Cebeci‘nin de benzer bir silahla hayatını kaybetmesi gibi olaylar, bireysel silahlanmanın ciddi sonuçlarını gözler önüne seriyor.

Bu trajik olaylar, yasa dışı silah ticaretinin ve ruhsatsız silah bulundurmanın cezalarının artırılmasını gündeme getiriyor. Kanunlar, ruhsatsız ateşli silah bulunduranlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörse de, bu yaptırımların yetersiz kaldığı düşünülüyor. Çete çatışmaları ve kurusıkıdan bozma silahların kullanımı artarken, uzmanlar etkili polisiye tedbirlerin yanı sıra toplumsal önlemler alınmasının zorunluluğuna işaret ediyor.

Avrupa’da ateşli silah düzenlemeleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor

Almanya’da ateşli silah ruhsatı, güvenilir kabul edilen ve geçerli bir gerekçe sunabilen bireylere veriliyor. Yasaklı silah bulundurma durumu beş yıla kadar hapis cezasıyla karşılık buluyor. Yasa dışı silah kullanımı ise 1 ila 10 yıl arasında hapis cezasını gerektirebiliyor.

Fransa’da dumansız barutlu ateşli silahların satın alınması için avlanma veya spor amaçlı atıcılık ruhsatı şart. Enerji seviyesi 20 joule’ü aşmayan havalı silahlar, yetişkinlere ruhsatsız olarak sunulabiliyor. Silah taşıma ihlalleri ise yedi yıla kadar hapis cezasına yol açabiliyor.

İsviçre’de ateşli silah düzenlemeleri daha serbest. Çoğu ateşli silah türünü satın almak için ruhsat gerekiyor; ancak kurmalı tüfekler için yalnızca bir özgeçmiş kontrolü yeterli. Spor veya avcılık amaçlı silah taşımak için özel bir izne gerek yokken, halka açık yerlerde silah taşımak ruhsat gerektiriyor. Bu kurala uymayanlar üç yıla kadar hapis cezası alabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir